0 6سال در جستجوی بیگانگان فضایی!/ 5 هزار آنتن برای دریافت پیام از فضا

استرالیا و نیوزلند در تلاشند تا در خاک سرزمینهای خود SKA (آنتن کیلومتر مربع) را ایجاد کنند.

SKA رادیوتلسکوپی به مساحت یک کیلومتر مربع است که از پنج هزار آنتن هر یک به قطر 12 متر تشکیل شده است. "گری براونلی" وزیر توسعه اقتصادی نیوزلند رسما این خبر را در پایان ماه آگوست اعلام کرد. قرار است این آنتن، بزرگترین دستگاه علمی باشد که تاکنون کیهان را در امواج رادیویی کاوش کرده است. این پروژه با سرمایه گذاری 1/3 میلیارد دلار اجرا می شود.
مطالعات ممکن با SKA شامل طیف وسیعی از تحقیقات نجومی از کیهان شناسی (تکامل جهان) تا مطالعه بر روی اجرام دوری چون کهکشانهای فعال، تب اخترها و همچنین گوش دادن به سیگنالهای رادیویی موجودات هوشمند کیهانی و بررسی تغییرات آب و هوایی زمین می شود.

علاوه استرالیا و نیوزلند، آفریقای جنوبی نیز کاندیدای دیگری برای میزبانی SKA است درحالی که چین و برزیل نیز که پیش از این تمایل به شرکت در این پروژه را داشتند اکنون از آن خارج شده اند.

ساخت این آنتن در سال 2020 پایان می پذیرد. درحال حاضر یک نمونه آزمایشی آن با هزینه دو میلیون دلار ساخته شده و 39 نمونه دیگر نیز درحال ساخت است.

خبر ساخت این آنتن عظیم در آستانه جشن پنجاهمین سال تولد تحقیقات بر روی علائم رادیویی موجودات هوشمند فضایی اعلام شد. در حقیقت در 19 سپتامبر 1959 دو فیزیکدان به نامهای "جوزپه کوکونی" و "فیلیپ مورسون" مقاله کوتاهی را در مجله علمی "نیچر" منتشر کردند و در آن نشان دادند که بسامدهای سازگاز با گوش دادن، بسامدهایی هستند که در طول موج بین 18 تا 21 سانتیمتر قرار دارند. روی این بسامدها "اکسی دریل" و "هیدروژن خنثی" ساطع می شوند. تمدنی که می خواهد با بیگانگان ارتباط برقرار کند باید دلایل خوب منطقی برای انتخاب آنها داشته باشد.

عنوان مقاله کوکونی و موریسون، "جستجو برای ارتباطات بین ستاره ای" بود و بیان می داشت: "احتمال موفقیت به سختی قابل ارزیابی است. در هر حال اگر جستجو را آغاز نکنیم، احتمال موفقیت بی شک برابر با هیچ خواهد بود."

به گزارش مهر، جامعه علمی علاقه مند به برنامه SETI (جستجو برای هوش فرازمینی) از سالها قبل به پروژه "ابر گوش SKA" تمایل بسیاری داشتند. این رادیوتلسکوپ غول پیکر 50 برابر حساس تر از سایر دستگاههای مشابه است.

چه کسی می داند که انریکو فرمی قهرمان "پروژه منهتن برای ساخت بمب اتمی" چه نظری درباره SKA داشت.

با شنیدن عنوان SKA تمام کسانی که درباره امواج رادیویی و بیگانگان فضایی اطلاعاتی دارند ناخودآگاه به یاد "فرمی" می افتند. در واقع هربار که سخن از امکان وجود موجودات فرازمینی سخن به میان می آید استفاده از نام این فیزیکدان ایتالیایی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

این برنده جایزه نوبل فیزیک به خاطر تحقیقاتی که روی نوترونهای آهسته انجام داد شهرت دارد. وی در تابستان 1950 در لابراتوار "لس آلاموس" تکزاس و در حضور "ادوارد تلر" این سئوال را طرح کرد: "آنها کجا هستند؟". ادوارد تلر کمی بعد پدر بمب هیدروژنی شد. از آن پس این سئوال به عنوان "پادارکس فرمی" شهرت یافت.

"موجودات فرازمینی" فاعل سئوال "آنها کجا هستند؟" است. در حقیقت تا پیش از طرح این سئوال از سوی فرمی، هرگز کسی هیچ تحقیقاتی را برای یافتن بیگانگان فضایی انجام نداده بود.

به علاوه از دیدگاه متد علمی، این سئوال دعوتی برای قبول چیزهایی است که ناشناخته اند اما می توانند آزمایش شوند.

تاکنون برای "پارادکس فرمی" جوابهای مختلفی ارائه شده است اما با وجود این بسیاری از این پاسخها در حد پروازهای موجودات عجیب علمی تخیلی باقی مانده اند.

به گزارش مهر، تا سال 1950 هیچ تحقیق واقعی از بیگانگان فضایی انجام نشده بود. اولین تبلیغات مدرن درباره "یوفو" در 24 ژوئن 1947 آغاز شد. از سال 1960 یعنی 10 سال پس از سئوال فرمی، تحقیقات بسیاری درباره "ای- تی" (قهرمان فضایی فیلمی با همین نام اثر استیون اسپیلبرگ) انجام شده بود، برخی از تحقیقات در دست انجام بودند و برخی دیگر مراحل آماده سازی را پشت سر می گذاشتند اما تمام آنها هیچ نتیجه ای در بر نداشتند.

در حقیقت ستاره ها و بسامدهای امواج رادیویی که تاکنون کشف شده اند نسبت به وسعت جهان بسیار اندکند و این درست مثل این است که ما برای بررسی ماهیهایی که در اقیانوس وجود دارند تاکنون به اندازه یک لیوان از آب دریا را کاوش کرده باشیم.

فرانک دریکئ، 79 ساله و راهبر و هدایتگر برنامه های SETI یک فرمول معروف را برای محاسبه احتمال اینکه سیارات دیگری همانند زمین وجود دارند که پذیرای تمدنی هستند که از نظر فناوری بسیار پیشرفته اند ارائه کرده است. نتایج این معادله برابر است با یک تا یک میلیون تمدن در کهکشان راه شیری!

در سال 1982 اتحادیه بین المللی نجوم، "کمیسیون 51 " را برای مطالعات نجوم بیولوژیکی و بررسی سیارات فرامنظومه شمسی تاسیس کرد. آن هم در زمانی که تنها یک منظومه سیاره ای (منظومه شمسی) شناسایی شده بود. امروزه، حدود 400 سیاره در اطراف ستارگان دیگر کشف شده اند اما همچنان هیچ صدایی از موجودات فرازمینی به گوش زمینیان نرسیده است.

منبع:مهر

/ 0 نظر / 22 بازدید