ماموریت فضاپیمای کاسینی

سیاره زحل با حلقه زیبایی که آن را دربرگرفته و تعداد زیاد قمرهایش از شگفتیهای آسمان و منظومه شمسی است. از این رو هم اکنون فضاپیمای "کاسینی" برای بررسی این سیاره به سمت آن حرکت کرده و در نزدیکی آن قرار دارد.

این فضاپیما پروژه مشترکی است بین سازمان فضانوردی آمریکا (NASA)، آژانس فضایی اروپا (ESA ) و آژانس فضایی ایتالیا (ASI) که ماموریت آن چهار سال به طول می انجامد.

از جمله ماموریتهای این فضاپیما بررسی حلقه های زحل، قمرهای این سیاره و جو مغناطیسی پیچیده آن است. دانشمندان امیدوارند با نزدیکتر شدن به زحل اطلاعات بیشتری از جزئیات مربوط به حلقه ها و مغناطیس سپهر و قمرهای یخی آن به دست آید و سئوالات مبهمی که درباره این سیاره وجود دارد را پاسخ دهند. سئوالاتی چون منبع گرمای درون زحل کجا است؟ منشا حلقه های در برگیرنده زحل چیست و رنگهایشان از چه ناشی می شود؟ آیا زحل قمرهای شناخته نشده ای هم دارد؟ چرا قمر Enceladus سطحی صیقلی دارد؟ آیا گداختهای جدیدی حفره های آن را از بین برده‌اند؟ سرچشمه مواد ساختمانی تیره که یک سمت قمر Iapetus را پوشانده چیست؟ در جو تیتان (Titan) چه فعالیتهای شیمیایی رخ می دهد؟ و بالاخره سرچشمه متان چه هست؟

/ 0 نظر / 26 بازدید