عبور سیارک وستا از مقابل خوشه کندوی عسل

در روزهای آینده سیارک وستا از محدود خوشه "کندوی عسل" عبور می کند که به دلیل اینکه این سیارک به بیشترین قدر (درخشندگی) خود می رسد، فرصت مناسبی برای رصد این سیارک است.

قدر این سیارک در حال حاضر 6 است و تا آخر آذر ماه به 5/7 می رسد.

سیارک وستا در صورت فلکی نهنگ (قیطس) قرار دارد و می توان چند ساعت پس از غروب خورشید آن را رصد کرد. البته صورت فلکی نهنگ در این ایام در حدود ساعت 20 شب طلوع  می کند ولی باید مدت زمانی بگذرد تا صورت فلکی از افق فاصله گرفته  و شرایط برای رصد ایده آل ایجاد شود.

این سیارک در سال 1807 توسط ستاره شناس آلمانی "ویلیام اولبرس" کشف شد و نام آن را "وستا" به معنی خدای قلبها نامگذاری شد. در حال حاضر سیارک "وستا"از سوی منجمان در حال بررسی است تااطلاعات ارزشمند آن را کشف کنند.

سیارک وستا بزرگترین سیارک کمربند سیارکهااست. این کمربند متشکل از سیارات خردی است که مابین مشتری و مریخ قراردارد.این سیارک درخشان به دور تک ستاره منظومه شمسی می گردد و گاهی اوقات به اوج روشنایی خود می رسد. در این زمان می توان با چشم غیر مسلح رصد کرد.

فضاپیمای "سپیده دم" (Dawn) اولین فضاپیمایی است که ماموریت یافت تا به سراغ وستا برود وآن را بررسی کند ولی چند سالی است که این پرواز به تعویق افتاده و طبق برنامه اخیر ناسا قرار است که در سال 2010 به این سیارک برسد. براساس تصاویری که از هابل مخابره شده یک دهانه برخوردی در جنوب وستا که تقریباَ به ابعاد خود سیارک ست وجود دارد واغلب شهاب سنگهایی که با سطح زمین برخورد می کنند ناشی از همان برخورد بزرگ است.

خوشه کندوی عسل

درصورت فلکی کم نور سرطان یا خرچنگ، خوشه کندوی عسل که آخور یا علفگاه هم خوانده می شود، یکی از نزدیکترین و عریض ترین خوشه های باز محسوب می شود. می توان آن را در شبهای تاریک بدون کمک ابزار چشمی به صورت لکه ای بیضی شکل به درازای یک درجه قوسی (یعنی دو برابر قطر ماه) دید.

اگر با ابزار کمکی یعنی دوربین دوچشمی یا تلسکوپ های کوچک نگاه کنیم آن گاه توده ای از ستارگان درهم تنیده، همانند زنبورهایی که به دور کندوی عسل هستند، مشاهده می شود.

منبع:مهر

/ 0 نظر / 24 بازدید