نقص فنی شاتل ناسا را از پرواز بازداشت

شاتل دیسکاوری که قرار بود صبحگاه روز چهارشنبه به سمت ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کند در هنگام سوخت گیری در روز سه شنبه به دلیل اختلال در یکی از دریچه های سوخت هیدروژن مایع از آغاز ماموریت بازداشته شد و برنامه پرتاب این شاتل به صورت آزمایشی و در صورتی که تعمیر دریچه به پایان برسد به روز جمعه تغییر داده شد.

مهندسان قصد دارند دریچه سوخت هیدروژن شاتل را مورد آزمایش قرار دهند تا عامل اصلی نقص این دریچه که منجر به تعویق مجدد پرواز شاتل شده است را تعیین کنند. نامناسب بودن شرایط جوی در روز سه شنبه نیز باعث شده بود این شاتل نتواند زمین را به مقصد ایستگاه فضایی ترک کند.

در صورتی که سیستم حسگر این دریچه عامل نقص تشخیص داده شود احتمال پرتاب آن در روز جمعه وجود خواهد داشت اما در صورتی که مهندسان ناگزیر به باز کردن قسمتهایی از موتور شاتل و جایگزین کردن قطعات مشکوک باشند، ماموریت دیسسکاوری می تواند تا 17 اکتبر به تاخیر بیفتند.

بر اساس گزارش AP، دریچه پرتاب دیسکاوری به منظور جلوگیری از تداخل با دو پرواز ژاپن و روسیه به سوی ایستگاه فضایی از روز یکشنبه بسته خواهد شد با این حال مقامات ناسا به پرتاب دیسکاوری در روز جمعه بسیار خوش بین هستند. 

منبع:مهر نیوز

/ 0 نظر / 22 بازدید