بازتاب گسترده موفقیتهای فضایی ایران در دنیا

رونمایی ماهواره ها و ماهواره بر کاوشگر - 3 و حمل موجودات زنده به فضا که امروز چهارشنبه همزمان با روز ملی فضا با حضور رئیس جمهور صورت گرفت رسانه های غربی را به بازتاب گسترده برنامه های فضایی ایران واداشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سایت خبری شبکه بی. بی. سی در گزارش خود نوشت: ایران با موفقیت موشک ماهواره بر کاوشگر- 3 را پرتاب کرد. در کپسول آزمایشی که این موشک با خود حمل می کند یک موش، یک لاک پشت و کرم به فضا فرستاده شده اند. این پرتاب در مدت برگزاری جشنهای پیروزی انقلاب اسلامی انجام شد.

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نیز نوشت: ایران روز چهارشنبه با موفقیت یک موش، لاک پشت و کرم را به فضا فرستاد. کاوشگر- 3 که در زبان انگلیسی به معنای "اکسپلورر- 3" است بخشی از یک برنامه فضایی ایران است که قدرتهای غربی نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند.

خبرگزاری فرانسه نیز از پرتاب موفقیت آمیز یک موشک ماهواره بر ساخت داخل ایران خبر داد و نوشت کپسول آزمایشی که این موشک با خود حمل می کند از این توانایی برخوردار است که اطلاعات تجربی خود را به زمین بازگرداند. همچنین محمود احمدنژاد رئیس جمهور ایران از موشک ماهواره بر دیگری به نام "سیمرغ" خبر داد. موشک ماهواره بر سیمرغ می تواند ماهواره ای به وزن 100 کیلوگرم (220 پوند) را تا ارتفاع 500 کیلومتری (310 مایلی) حمل کند. ایران اولین ماهواره ساخت داخل را در فوریه سال گذشته و همزمان با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرتاب کرد.

خبرگزاری رویترز نیز نوشت: ایران امروز از سه ماهواره جدید خود رونمایی و با موفقیت یک موشک ماهواره بر را آزمایش کرد. موشک کاوشگر-3 به مناسبت جشنهای سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 1979 آزمایش شد. دقیقا یکسال قبل، ایران برای اولین بار ماهواره ساخت خود را در مدار قرار داد.

همچنین خبرگزاری ایتالیا و شبکه تلویزیونی دولتی "رای" نیز ضمن گزارشی از برنامه های ماهواره امید و موشک سفیر- 2 به معرفی سه ماهواره جدید "یا مهدی"، "مصباح- 2" و "طلوع" پرداختند.

/ 0 نظر / 27 بازدید